Hodnocení šachové sezóny

Po loňském sestupu z nejvyšší krajské soutěže si dalo naše družstvo před zahájením letošního ročníku nelehký cíl a to návrat zpět do KP1…

Už při prostudování soupisek soupeřů bylo jasné, že to však bude nelehký úkol. Věkový průměr základní sestavy třebovského družstva byl 51let, byl druhý nejstarší ze všech zúčastněných a díky průměrnému ELU 1737b. družstvo také nepatřilo k favoritům soutěže (Lanškroun 1925, Polička1948). Moravskotřebovští šachisté přesto neodehráli celou soutěž vůbec špatně. Díky příznivému vylosování, kdy je favorité čekali až na konci soutěže, byli ještě tři kola před koncem s plným počtem bodů na prvním místě. O postupu rozhodoval jeden zápas a to proti Poličce. Poličští šachisté nenechali nic náhodě, nastoupili v nejsilnější sestavě a z jejich hry bylo vidět, že měli k soupeři slušný respekt. Nakonec dvě smolné partie rozhodli o prohře našich hráčů. V následujícím zápase už o nic nešlo a tak i porážka od Lanškrouna odsunula družstvo na konečné třetí místo.

I přes nepostup je nutné hodnotit výkon družstva kladně. Soutěž KP2 je v tuto dobu asi nejvyšší, kterou je možné bez pomocí hostů obstojně hrát a to především díky velmi malé členské základně oddílu.

Co se týče hodnocení jednotlivých hráčů družstva, tak i zde nemůžeme být kritičtí. Většina si uhrála své vyšší ELO, než měla na začátku soutěže. Nejvýrazněji si polepšil Andriy Meleschko, který se přiblížil k 2tísícové hranici a stal se tak nejvýkonnějším hráčem oddílů. Dále je nutné vyzdvihnout nováčka oddílu Vladimíra Adámka, který ve své první šachové sezóně dosáhl skvělého výsledku a byl velkou posilou družstva. Právě on ukázal, kterým směrem se musí další aktivita oddílu ubírat a že bez pečlivé práce s mládeží to dále nepůjde.

Podrobnosti, konečnou tabulku, výsledky jednotlivých hráčů a hodnocení jednotlivých zápasu a všechny odehrané partie je možné nalézt na  www.sachy.slovanmt.cz